W wieku 86 lat zmarł śp. Henryk Orzyszek – muzyk, organista, pedagog związany z Górnym Śląskiem. Współautor choralnika dla Kościoła ewangelickiego.

Śp. Henryk Orzyszek zmarł 14 marca 2021 roku w Chorzowie. Pogrzeb Zmarłego odbędzie się w czwartek, 18 marca br. na cmentarzu parafialnym w Chorzowie (przy kościele Elżbiety). Początek o godzinie 11.00.

Śp. Henryk Orzyszek urodził się 11 marca 1935 roku w Pawłowie koło Zabrza. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach (organy 1969, teoria muzyki 1972) oraz studia podyplomowe kulturalno-oświatowe na Uniwersytecie Śląskim.

W latach 1975-1996 pracował w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu – najpierw jako nauczyciel, potem był zastępcą dyrektora. Uczył przedmiotów ogólnomuzycznych, organów i fortepianu. Był członkiem Kameralnego Zespołu Wokalnego w Ustroniu oraz wieloletnim organistą w kościele ewangelickim Marcina Lutra w Chorzowie.

Autor i redaktor wielu publikacji popularyzujących śląski ruch muzyczny, także w przestrzeni Kościoła, takich jak: „Dzieje organów w kościołach ewangelickich Diecezji Katowickiej”, „Monografia ewangelickich chórów i zespołów Diecezji Katowickiej.”

W 2003 r. ukończył prace nad nowym choralnikiem liturgicznym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Był wieloletnim delegatem do Synodu Diecezji Katowickiej. W 2007 roku uhonorowany nagrodą Róży Lutra Diecezji Katowickiej.