Ekumeniczne spotkanie strażaków

W sobotę 16 maja w Żorach odbyło się XIV Ekumeniczne Spotkanie Strażaków. Uroczystość zgromadziła wielu strażaków i ich duszpasterzy.

Spotkanie składało się z kilku części. Pierwsza to nabożeństwo ekumeniczne w kościele apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. W liturgii udział wzięli bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Adam Wodarczyk z archidiecezji katowickiej oraz duchowni wielu wyznań.

Kazanie wygłosił ks. bp dr Marian Niemiec, który nawiązując do obrazu Dobrego Pasterza zwrócił uwagę, że w wielu akcjach to strażak ratownik jest prawdziwym pasterzem dla poszkodowanego.

Druga część ekumenicznego spotkania odbyła się na żorskim rynku, gdzie mieszkańcy mogli podziwiać pokaz sprzętu pożarniczego od najstarszego do najnowocześniejszego. Na rynku każdy mógł poczęstować się i posmakować autentycznej strażackiej grochówki. Kolejna część odbyła się w żorskim kinie, gdzie zorganizowano seminarium z okazji 20-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Nagroda dla ewangelickiego duchownego

W sobotę 16 maja odbyły się także obchody Dnia Strażaka w Kluczborku. Uroczystość rozpoczął przemarsz strażackich pododdziałów wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których był podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy.

Kolumny strażaków i gości przemaszerowały do kościoła, w którym odbyło się uroczyste nabożeństwo. Kazanie wygłosił ks. st. kpt. Adam Glajcar.

Po nabożeństwie wszyscy spotkali się na placu wokół kościoła, gdzie wręczane były wyróżnienia. Wśród wyróżnionych był ks. Henryk Schroeder, emerytowany proboszcz z Kluczborka, który otrzymał Złoty Znak Związku.