Pożegnanie śp. Reinholda Karola Cholewy

W piątek 29 maja 2015 r. zmarł w wieku 85 lat śp. Reinhold Karol Cholewa, rolnik, opiekun zabytkowej świątyni i zaangażowany członek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Zmarły pozostawił pogrążonych w smutku i żałobie: żonę, dwie córki i syna z rodzinami, siedmioro wnucząt z rodzinami, sześcioro prawnucząt, a także brata z żoną i całą rodziną, szwagierki z rodzinami, liczne kuzynostwo, grono przyjaciół, znajomych i sąsiadów.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się we wtorek 2 czerwca 2015 r. o godz. 13.00 w Maciejowie, po czym nastąpi wyprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku na przykościelnym cmentarzu.

Reinhold Karol Cholewa wstąpił w związek małżeński z Edeltraut z. d. Bodusch dnia 23.01.1954 r. w małżeństwie urodziły się dwie córki i syn. Przeżyli razem 61 lat.

Reinhold Cholewa dał się poznać jako prężnie działający rolnik. Gospodarstwo rodziny Cholewów przez długie lata było jednym z większych w okolicy. Rolnictwo z oddaniem i zaangażowaniem łączył z licznymi społecznymi funkcjami:

1955 – 2010 – kościelny i kustosz drewnianego kościoła w Maciejowie
1959 – 2008 – członek rady parafialnej
1979 – 2006 – kurator Parafii
1991 – 1995 – radny Województwa Opolskiego
1990 – członek Mniejszości Niemieckiej, oddział w Łowkowicach
1996 – 2013 – przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w Łowkowicach
Wieloletni członek Polskiego Związku Pszczelarskiego oddział w Kluczborku.

Otrzymał liczne dyplomy i wyróżnienia za osiągnięcia w rolnictwie: Złoty Krzyż Zasługi, odznakę Zasłużonego Rolnika wydana przez Ministra Rolnictwa, za szczególne zasługi dla Mniejszości Niemieckiej na terenie Śląska Opolskiego. Za zasługi i wieloletnie zaangażowanie w krzewieniu pszczelarstwa przyznano Złoty Medal Polskiego Związku Pszczelarskiego – niestety nie zdążono go wręczyć.

Nade wszystko swoje życie powierzył Bogu i Kościołowi, zwłaszcza ukochanemu drewnianemu kościółkowi w Maciejowie. Od pięciu pokoleń rodzina Bragula a następnie Cholewa opiekuje się XV-wiecznym obiektem, który od 1532 r. służy miejscowym ewangelikom. Wielokrotnie zaangażowany był w bieżące naprawy, a zwłaszcza w kapitalny remont na 550-lecie wybudowania świątyni. Wszystkie materiały budowlane zakupił z własnych środków finansowych.

Za swoje wieloletnie zaangażowanie na rzecz parafii kluczborskiej otrzymał w 2004 r. nagrodę Diecezji Katowickiej – Róża Lutra.