Świętochłowice – Wirek – Darmstadt. Partnerskie spotkanie na Górnym Śląsku.

W dniach 17-19 października parafie w Świętochłowicach i Wirku gościły dziesięcioosobową delegację z partnerskiej parafii w Darmstadt w Niemczech. Wizyta była okazją do odświeżenia wzajemnych kontaktów zapoczątkowanych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Goście dotarli do Świętochłowic w sobotni wieczór. Przy stole spotkali się z przedstawicielami parafii. Szczególny charakter miało poranne, niedzielne nabożeństwo, które w świętochłowickim kościele odprawili wspólnie ks. Marcin Brzóska oraz ks. Renate Kluck i ks. Thomas Kluck. Po południu goście odwiedzili parafię w Wirku. Obejrzeli miejscowy kościół oraz spacerowali po zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus. Wieczorem odbyło się spotkanie partnerskie, które było okazją do wymiany informacji o życiu i najnowszych projektach obu parafii.
Poniedziałek był czasem na wspólna wycieczkę do Pszczyny, gdzie goście z Niemiec zwiedzili stojący w Rynku kościół, po którym oprowadził ich ks. Jan Badura, malownicze uliczki starówki oraz zamkowy park wraz z zagrodą żubrów.
Obie strony zgodnie podkreśliły, ze tegoroczna wizyta była cennym doświadczeniem, które z pewnością przyczyni się do odnowienia i intensyfikacji wzajemnych relacji obu partnerów.
Parafia Ewangelicka w Południowo-Wschodnim Darmstadt (Evangelische Südostgemeinde) jest jedną z 21 parafii ewangelickich w tym mieście i liczy ponad 1300 członków.
Partnerstwo Świętochłowic i Rudy Śląskiej-Wirku z Darmstadt jest jednym z dwóch partnerstw, jakie łączą parafie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i Kościoła Ewangelickiego w Hesji i Nassau w Niemczech. Oba Kościoły są oficjalnie partnerami od lat sześćdziesiątych XX wieku. Partnerstwo pomiędzy dwiema górnośląskimi parafiami i parafią w Hesji rozpoczęło się w roku 1981 dzięki zaangażowaniu dwóch kobiet: pochodzącej ze Świętochłowic i mieszkającej w Darmstadt Berty Machill oraz członkini Südostgemeinde – Margrit Gonnermann. Obie panie organizowały wówczas transporty humanitarne, które w latach kryzysu trafiały na Górny Śląsk. Dziś partnerstwo oparte jest na wzajemnych kontaktach i spotkaniach.
W przyszłym roku partnerstwo obchodzić będzie 35 rocznicę istnienia, zaś parafia w Darmstadt świętować będzie w niedzielę Zesłania Ducha Świętego swój 50 jubileusz, na który już teraz zaproszeni zostali przedstawiciele Świętochłowic i Wirku. Będzie to kolejna okazja do spotkania i wzajemnego zbliżenia – tym razem w Niemczech.
Ks. Marcin Brzóska