Matka Ewa ciągle aktualna

Pomysłodawcy i fundatorzy „Nagrody Ostoja Pokoju” imienia Matki Ewy proszą o zgłaszanie kandydatów do tego wyróżnienia.

– W imieniu samorządów województwa śląskiego, opolskiego, Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Gminy Bytom – stron, które ustanowiły „Nagrodę Ostoi Pokoju” imienia Matki Ewy, zapraszam do składania kandydatur osób i podmiotów, które swoim działaniem dają przykład całkowitego i bezinteresownego oddania drugiemu człowiekowi w szlachetnej i bezinteresownej działalności społecznej i charytatywnej – napisał prezydent Bytomia Damian Bartyla.

W zeszłym roku statuetkę otrzymał ks. Bogdan Peć, który jest dyrektorem katolickiego ośrodka „Dom Nadziei”, specjalistą terapii uzależnień, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.  Nagroda zostanie przyznana po raz czwarty.

Kim była Matka Ewa?  

Ewa von Tiele-Winckler, zwana Matką Ewą, związana jest nierozerwalnie z Miechowicami. Tu się urodziła, tu założyła dzieło swojego życia – zakłady opiekuńcze, znane na całym świecie pod nazwą „Ostoja Pokoju”. Tu też umarła i została pochowana. Jej skromny grób oznakowany jest prostym kamiennym krzyżem, na którym napisano „Ancilla Domini (tj. Służebnica Pańska) -1866-1930″. Wszystko skromne i proste, bo ona sama była skromna, a jej całe życie cechowała prostota, mimo że urodziła się w pałacu w Miechowicach jako córka znanego na Śląsku bogatego przemysłowca i ziemianina.

Więcej informacji na stronie: matkaewa.miechowice.info